מבוא ל "פוסטי הדיונים"

כל הפוסטים שיפורסמו מעתה והלך יהיו בקונספט של דיונים. בקונספט הזה, 2 צדדים, שיכולים להיות אנשים, דמויות, ארגונים, קבוצות וכיו"ב, יתדיינו(אם כי לעיתים זה יראה קצת יותר כמו ויכוח) לגבי נושא/שאלה כלשיהו/י. אין "מנצחים", ואין בהכרח שום קשר בין מי שיאמר את המילה האחרונה לבין מי שטיעוניו היו יותר רציונליים.

חשבתי קודם להתחיל לעשות סרטונים המבוססים על הפוסטים בבלוג, אבל "פוסטי דיונים" נראים לי דרך טובה בהרבה "להנגיש" סוגים שונים של רעיונות וצורות חשיבה במגוון נושאים בצורה קצרה יותר, פשוטה יותר להבנה, מעניינת יותר ואפילו מבדרת יותר.

הדיונים עצמם יראו יחסית רציניים ויהיו בהתאם למה שאני חושב שכל צד באמת היה טוען אם היה מתדיין על נושא הדיון. אם כי אני אשתדל לנסח את זה בהתאם לשיחה מציאותית פנים מול פנים, כדי שזה לא יהיה משעמם מדי לקריאה – עם חוש הומור וניסוחים "קלילים" פה ושם.

כדי להבין את צורת ההתנהלות של דיונים שכאלו, ראו הסרטון הזה והסרטון הזה, שמסבירים את הבסיס לדיון רציני. אמ:לק – נושא דיון וטענות מוגדרות היטב, הימנעות מכשלים לוגיים ומססמאות חסרות תוכן הם העקרונות.

כמובן שהדיונים עצמם הם בדיוניים לחלוטין ואני לא מתיימר לייצג את הטיעונים אף צד שקיים ב"חיים האמתיים" כפי שהוא היה מייצג את דעותיו באותו נושא אם היה בוחר לעשות זאת.

בתחילת כל פוסט אני אציג את שני הצדדים עם פרטים כלליים ורקע רלוונטי.

חלק מהצדדים יהיו בדיוניים(זה לא משנה הרי, העיקר זה הרעיונות) וחלק  אחר מהצדדים יהיו כאלו שהכרתי ב"חיים האמתיים" והתעניינתי בהם(ולעיתים עדיין מתעניין).

הפוסטים צפויים להיות קצרים בהרבה מהפוסטים הקודמים בבלוג(להערכתי, על סמך כמה דיונים שכבר כתבתי לפני כתיבת שורות אלו – רוב הפוסטים לא יעלו על 1,000 מילים).

אני חושב שזה התחביב המושלם עבור כל חובב פילוסופיה. יש סיבה למה "השיטה הסוקרטית"(הצגת דיון לצורך למידת צורות מחשבה שונות על נושא מסוים בפילוסופיה) שגשגה כל כך ב 2500 שנים האחרונות.

זה יהיה קצת כמו "Epic Rap Battles Of History", רק שכאן:

הטיעונים ששני הצדדים יטיחו זה נגד זה יהיו(בד"כ) על רעיונות ולא על אנשים.

"סוג" הטיעונים ינוע בין פילוסופיים לפסיכולוגיים ל"על החיים"(כלליים למדי).

הכלי הויזואלי העיקרי יהיה הכתב. אולי בכל זאת אני אטרח לחפש איזה מוזיקה שתהפוך את קריאת הדיון למהנה הרבה יותר. 🙂

נושא הדיון יהיה מוגדר היטב(לפחות בהתחלה) תמיד יהיה קשור למשהו שמהווה תחום עניין משותף לשתי המתדיינים לפחות ברמת הפוטנציאל, כלומר, ששני הצדדים צפויים להתעניין בנושא הדיון, גם אם הם לא ממש "מכירים" אותו.

ולמכנים המשותפים – כאמור, יש לי חוש הומור ואני אשתדל להשתמש בו, מעבר לזה, לא יודע.

בכל מקרה, פוסט הדיון הראשון כבר פורסם כאן. תהנו.

2 מחשבות על “מבוא ל "פוסטי הדיונים"

  1. פינגבק: סרטונים מצחיקים בתור פוסטי הדיונים – החושב הלא נורמלי

  2. פינגבק: אליעד כהן VS הסולידית – החושב הלא נורמלי

מוזמן לכתוב כאן ככל העולה על רוחך

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s